Postanowienia, które działają – model SMART w praktyce

„Badania wykazują, że tylko 3% ludzi wyznacza sobie cele i konsekwentnie je realizuje. Najpowszechniejszym błędem w osiąganiu celów jest brak jakiegokolwiek planowania.”
Skorzystaj z metody wyznaczania celów SMART i stwórz postanowienia, które działają! Na początek pobierz kartę pracy.

Jak robić postanowienia, które działają?

 Zrób takie postanowienie noworoczne, kóre zadziała!

Metoda SMART jest prostą i nawet dość znaną metodą formułowania celów. Za to jest bardzo rzadko wykorzystwana, można powiedzieć, że jest niedoceniona.

Fakt – trzeba poświęcić trochę czasu, aby 1 cel rozpisać zgodnie z 5 podpunktami. Ale coż Ci po oszczędzonym czasie, jeśli będziesz szła w złą stronę, Twoje postanowienia nie będą działać, a Ty będziesz się frustrować i złościć (i to podejrzewam że na siebie 🙂 ). A jeśli chcesz tworzyć postanowienia, które działają – pobierz kartę pracy.

Pobierz kartę pracy poprzez formularz powyżej – razem z artykułem stanowią one duet do wyznaczenia celu. Wydrukuj kartę pracy i zaczynamy.

Czy przed robieniem postanowień powinnam podsumować poprzedni rok/okres?

Nie ma takiego obowiązku. Podzielę się z Tobą za to tym, jak ja na to patrzę. Robienie postanowień bez zrobienia podsumowania roku jest jak wstawianie 2 ogromnego garnka bigosu z identycznymi składanikami jak poprzedni 1 ogromny garnek bez spróbowania jak w ogóle smakuje danie z 1 garnka. Szkoda Twojej pracy.

Podobnie patrzę na podsumowania. Jest to dla mnie, mogę zobaczyć na przykład moje poprzednie postanowienia i ocenić, czy to było ważne, a może było za trudne, a może chcę to kontynuować.

Tutaj zamów całość podsumowania, czyli 8 obszarów, 80 pytań, 41 stron do samodzielnego wydruku.

SMART – o co dokładnie chodzi

Przypomnę, jeszcze co oznaczają poszczególne litery z słowa SMART:

S – skonkretyzowany

M – mierzalny i motywujący

A – atrakcyjny 

R – realistyczny

T – terminowy

Przypomnij sobie swoje postanowienie lub wymyśl teraz nowe. Tutaj znajdziesz aż 80 bardzo ciekawych i konkretnych propozycji postanowień, z których ja też korzystałam.

Moje postanowienie to…

Dokonamy w nim drobnych modyfikacji 🙂

Skonkretyzowany cel

Skonkretyzowany cel oznacza, że jesteś w stanie wyobrazić sobie to, co chcesz osiągnąć, im precyzyjniej określisz cel, tym większa szansa na to, że go osiągniesz! Czyli np. Zamiast „będę dbać o zdrowie” „Zapiszę się na 1 badanie profilaktyczne i będę jadła 1 warzywo tygodniowo”

Teraz Ty: Możliwie jak najbardziej precyzyjnie określ, co dokładnie chcesz osiągnąć.

Mierzalność celu

Mierzalność celu oznacza, że dokładnie wiesz, po czym poznasz, że osiągnęłaś swój cel. Przy celu „będę dbać o zdrowie” niemal niemożliwe jest zmierzyć czy dbasz, czy nie dbasz, dla każdego w końcu znaczy to co innego i z innego poziomu dbania o zdrowie startuje. Ale możesz spojrzeć w notes i sprawdzić, że jest tam wpisane 1 badanie i 1 warzywo – to możesz zmierzyć.

Teraz Ty: Osiągnięcie celu poznam po…

Atrakcyjny cel

Atrakcyjny – cel powinien zachęcać Cię do działania, czyli ma to być coś atrakcyjnego do czego zmierzasz, a nie coś od czego będziesz uciekać 😉 Znów na przykładzie dbania o zdrowie nieatrakcyjny cel mógłby brzmieć następująco.

„Zjem całą miskę brokułów, których nie lubię, ale się zmusze, chcę dbać o zdrowie.”

Sama siebie nie mogę przekonać, ale na pewno mi się uda tak cały rok… Atrakcyjny cel to bardzo indywidualna sprawa, ale chodzi o to, aby on był dla Ciebie atrakcyjny. Dla mnie byłoby to na przykład: „Znajdę warzywo, które lubię + pójdę na badanie do ładnej i profesjonalnej przychodni”

Teraz Ty: Zapisz, cel w atrakcyjny sposób.

Bądź realistką

Realistyczny –  oznacza, że osoby, które mają go osiągnąć powinny mieć możliwość zdobycia zasobów potrzebnych do jego realizacji.  Zasobami potrzebnymi do realizacji celu mogą być: czas, pieniądze, materiały, ludzie, nasze umiejętności i tak dalej.

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie nie ma dostępu do badań profilaktycznych, to Twoje postanowienie nie może się spełnić. Lub jeśli wybrałaś badanie na które nie masz pieniedzy i tak dalej.

Jeśli wybrałaś jakieś mało dostepne warzywo dostępne tylko w 1 warzywniaku. I jeśli musisz pojechać tam specjalnie, też zmniejszasz swoje szanse 🙂

Teraz Ty: Zastanów się, czy masz zasoby do osiągnięcia celu. Jeśli nie – przeformułuj cel, tak aby był możliwy do osiągnięcia.

Ustal termin!

Terminowy – ważne, abyś miała określony czas na realizację celu

Na przykładzie warzywa i badań – może przez miesiąc, a potem sprawdzisz, czy to coś, co Ci służy? A może dasz sobie rok na zrobienie badania, żeby się nie spieszyć? Ważne, żebyś Ty miała określone jaki czas przeznaczysz na osiągnięcie celu. To tak jak w pracy – jakby szefowa powiedziała, że możesz oddać projekt na kiedy chcesz – pewnie czekałaby w nieskończoność.

Teraz Ty: Wyznacz czas na realizację celu – może to bedzie rok, a może kilka miesięcy?

Napisz w komentarzu, czy rozpisanie postanowienia w modelu SMART było dla Ciebie pomocne !

Dodaj komentarz