Porównywanie się – jak sobie radzić?

Porównywanie się z innymi i jak sobie z nim radzić. Czy porównywanie się może być początkiem rozwoju osobistego? Dlaczego porównywanie się z innymi sprawia, że robisz się smutna? Zastanowimy się nad tym razem, ale wszystko po kolei.

Opublikowałam na Instagramie posta o porównywaniu się i zaczęłam dostawać od Was wiadomości na temat tego, jaki to ważny temat, że macie podobnie, ale nie wiecie co z tym zrobić. Pisałyście też, że zaobserwowałyście trudności w tym obszarze i pracujecie nad zmianą.

Maria Łucjan – ZnanyLekarz.pl
karty pracy na białym tle

Inni są lepsi czy ja jestem lepsza?

Bardzo ważne jest, że porównywać możemy się mowiąc o wyższości innych, ale nie tylko. Czasami występują porówniania na zasadzie „ja jestem lepsza, a inni są gorsi”. Mogłoby się wydawać, że ta druga opcja nie jest taka zła, ale czy na pewno? W pierwszym przypadku zaniżasz swoją samoocenę. Natomiast drugi jest próbą ukrycia, zatuszowania swojej niskiej wartości. Tak naprawdę naszym celem jest patrzenie na ludzi, którzy są różni. A Ty jesteś wartościowa po prostu dlatego, że jesteś sobą. Nie tylko jako lepsza lub gorsza od kogoś.

Kiedy porównujesz się z innymi tracisz energię, którą mogłabyś wykorzystać na swój rozwój osobisty. Spójrz na źdźbło trawy i słonecznika na zdjęciu poniżej. Oba są piękne, ale zupełnie inne, prawda? Gdy każde z nich zacznie porównywać się nie będzie miało czasu na wzrastanie mówiąc metaforycznie.

Kiedy porównujesz się z innymi tracisz energię, którą mogłabyś wykorzystać na swój rozwój osobisty.

Darmowy kurs online

Jak radzić sobie z porównywaniem się

Przygotowałam dla Ciebie darmowy kurs online, dzięki któremu poradzisz sobie z porównywaniem się. Ale co ciekawe poznasz też rodzaj porównywania się, który może wspomóc Twój rozwój. Na moim kanale na Youtube (ciekawostka – zawsze mam problem z pisownią i często piszę Youtuube 🙂 ). w każdy czwartek będzie czekał na Ciebie nowy odcinek kursu. Do kursu dołączone są też karty pracy (jeśli do lekcji będzie dołączona karta pracy link znajdziesz w opisie kursu). Będzie też karteczka na lodówkę. Ten element często pojawia się w moich kursach. Jest to kartka z przesłaniem, które przypomina Ci o tym nad czym pracujesz na kursie. Drukujesz i wieszasz na lodówkę, aby codziennie zerkać i wprowadzać nowy sposób myślenia.

Jeśli podobają Ci się treści, które tworzę zaproś mnie na kawę – kliknij w zdjęcie kawy po prawej stronie 🙂

Jak wziąć udział w kursie

Kurs jest dla Ciebie za darmo – jedyne co musisz zrobić to zasubskrybować kanał na Youtube i w każdy czwartek o 18 włączyć nową lekcję. Obiecuję, że lekcje będą krótkie, tak, abyś się nie zniechęciła i mogła kontynuować.

Ps. Pierwszy odcinek już czeka na kanale Psycholog Maria Łucjan

Potrzebuję Twojego głosu

Jeśli zmagasz się obecnie z jakimś problemem, potrzebujesz psychoedukacji lub masz pomysł o czym mogłabym nagrać film na Youtube napisz w komentarzu lub wiadomość prywatną marysia.lucjan@gmail.com

Dziękuję, że tworzysz to miejsce razem ze mną!

Stwórz szybką i piękną stronę internetową.

Dodaj komentarz