Ostatnio przyszła do mojego gabinetu osoba, która na wstępie powiedziała, że od pierwszej myśli o wizycie u psychologa do chwili obecnej, kiedy wygodnie siedzi na kanapie i opowiada, co ją sprowadza minęło 6 miesięcy. 6 miesięcy, w których każdego dnia zastanawiała się, czy to co ją sprowadza jest odpowiednie na wizytę. 6 miesięcy, podczas których próbowała sobie radzić na wszystkie znane jej sposoby, a było coraz gorzej… W takim razie odpowiadam na pytanie: „Kiedy iść do psychologa?”
Zawsze
Dokładnie tak. W każdej chwili, w której masz ochotę na wizytę zrób to. Nie musisz mieć poważnych trudności, aby chodzić do psychologa. To stereotyp. Obecnie coraz więcej osób przychodzi do psychologa, aby się rozwijać, aby mieć więcej pewności siebie, aby żyło im się bardziej komfortowo, lekko, odważnie. Jeśli tylko masz motywację i jesteś zdecydowany na pracę nad swoim komfortem życiowym możemy zaczynać wspólną wędrówkę w stronę rozwoju osobistego. Jeśli poszukujesz własnej drogi życiowej, sensu i celu życia – jak najbardziej wizyta u psychologa to dobry pomysł.
Gdy czujesz, że „to” trwa za długo
Złe samopoczucie, drażliwość, smutek i bezsilność są naturalną częścią życia, szczególnie w reakcji na trudne wydarzenia życiowe. Jeśli dotychczas próbowałeś już na wiele różnych sposobów poradzić sobie z problemem, a te sposoby nie działają. Dodatkowo masz wrażenie, że sytuacje lub uczucia których doświadczasz przytłaczają Cię do tego stopnia, że nie jesteś w stanie sam sobie z nimi poradzić. Kiedy czujesz, że ten stan trwa już z Twojego punktu widzenia „za długo” umów się na wizytę. Umówić wizytę u mnie możesz wygodnie przez stronę Znany Lekarz tutaj.
Zmiany apetytu, snu
Jesz więcej niż dotychczas, lub przeciwnie, nie jesteś prawie wcale głodny. Masz trudności z zasypianiem lub wybudzasz się w nocy. A może budzisz się dużo wcześniej rano? Takie zmiany dziedzinach apetytu, snu to sygnały ostrzegawcze od Twojego ciała.
Boli Cię ciało, chociaż lekarz powiedział, że jesteś zdrowy
Coś Cię boli i wybrałeś się do lekarza. Specjalista zrobił badania i potwierdził Twoje dobre zdrowie, jednak bóle nie ustępują. Boleć może wszystko, najczęściej są to głowa, brzuch i plecy, na nie zwróć szczególną uwagę.
Kiedy Twój stan znacząco utrudnia Twoje funkcjonowanie
Z powodu tego jak się czujesz nie jesteś w stanie pracować. Jakość Twojego życia się obniżyła. Nie potrafisz tak jak do tej pory cieszyć się czasem wolnym. Pójście na zakupy, które do tej pory robiłeś mimochodem jest dziś dla Ciebie wyprawą którą musisz zaplanować. A realizacja – w zależności od tego czy wystarczy Ci sił. Ważne jest, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na zmiany w Twoim funkcjonowaniu. Na odstępstwa od Twojego stałego sposobu życia. Jeśli bardzo źle się czujesz, u mnie możesz umówić się na wizytę on-line, co może być pierwszym małym krokiem do poprawy samopoczucia. Wizytę on-line umówisz tutaj.
Musisz podjąć ważną decyzję
Postanowienie, od którego będzie dużo zależało. Psycholog nie podejmie jej za Ciebie. Z tym błędnym przekonaniem często spotykam się w gabinecie. Jednak podjęcie decyzji i wzięcie za nią odpowiedzialności, to Twoje zadanie. Za to psycholog zada Tobie odpowiednie pytania, dzięki którym łatwiej będzie Ci rozważyć różne opcje. Kiedy rozmawiasz z przyjacielem – ma on swoje zdanie, może próbować przekonać Cię do jednej z opcji. Zadaniem psychologa jest pomóc Ci usłyszeć samego siebie i podjąć decyzję w zgodzie z samym sobą.
Podsumowując wizyta u psychologa jest dobrym pomysłem zawsze. Natomiast w opisanych w artykule sytuacjach zdecydowanie warto iść na wizytę, aby nie przedłużać złego samopoczucia.
Jest również świetnym pomysłem na prezent dla partnera, przyjaciela, kogoś z rodziny.
Która z opisanych wyżej sytuacji sprawiłaby, że poszedłbyś do psychologa najszybciej ?