Dobry sen – jak spać lepiej?

Czym jest sen?

Sen jest występującym spontanicznie i okresowo stanem fizjologicznym, polegającym na zniesieniu aktywności ruchowej, zmniejszeniu reaktywności na bodźce i stereotypowej pozycji.

Szybki powrót do czuwania pod wpływem dostatecznie silnych bodźców oraz homeostatyczne wyrównywanie niedoboru, pod postacią wydłużenia i pogłębienia snu, odróżnia sen od innych stanów, takich jak śpiączka, anestezja lub hibernacja.

Co jeśli śpię za mało?

Nawet częściowe pozbawienie snu u ludzi przez jedną noc zmniejsza aktywność komórek naturalnych zabójców. Aktywność ta wraca do poprzedniego stanu po uzupełnieniu niedoborów snu

Skutki pozbawienia snu

Potrzeba snu należy do podstawowych stanów fizjologicznych, takich jak głód lub pragnienie.

-pogorszenie sprawności psychicznej. Polega to na spowolnieniu reakcji oraz zwiększeniu liczby błędów.

– pogorszenie zarówno wykrywanie jak i przetwarzanie bodźców

-pogorszenie procesów uwagi i logicznego rozumowania

Jednym z zadań snu jest konsolidacja śladów pamięciowych.

Jak spać lepiej?

Wiele osób mówi o tym, że źle śpi, że sen nie daje wypoczynku. Na sen może wpływać wiele czynników. A jak spać lepiej? Najpierw sprawdź, czy na Twój sen nie wpływają stany ogólnomedyczne. Leki, które przyjmujesz, choroby i tak dalej. Czyli jak zawsze najpierw konsultacja z lekarzem 🙂

Jeśli Twoje problemy ze snem nie są mocno nasilone zachęcam Cię do poprawy higieny snu.

Przygotowałam dla Ciebie MINI-KURS „HIGIENA SNU„, w którym czeka na Ciebie psychoedukacja i wyzwania z zakresu higieny snu. Każde wyzwanie będziesz śledzić zaznaczając na habit tracker. Jest to specjalna karta do śledzenia nawyku, która pomaga być regularnym i systematycznym.

Kurs jest w cenie 39,99, ale dla moich obserwatorów na Instagramie mam specjalny KOD, z którym zamówisz kurs za darmo.

Kliknij i sprawdź, jak zdobyć kod już teraz KLIK

O mnie

Mam na imię Łucjan Maria. Jestem psychologiem z Lublina, pracuję indywidualnie w gabinecie stacjonarnym i online. Tworzę karty pracy, habit trackery i kursy online. Dzięki tym produktom moje klientki mogą stworzyć plan na siebie, zadbać o siebie i poprawić jakość swojego życia.

To może Cię zainteresować:

MINI-KURS „HIGIENA SNU

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

DARMOWY HABIT TRACKER – PICIE WODY

Dodaj komentarz